fb
niepelnosprawny-w-domu
Jak opiekować się osobą niepełnosprawną w domu?

Sprawowanie opieki nad osobą, która straciła sprawność w wyniku wypadku, to kwestia, której nie sposób pominąć. Jej zakres może być różny. Niekiedy wystarczy przystosować mieszkanie i razem z osobą poszkodowaną nauczyć się korzystać ze specjalnych sprzętów. Często jednak opieka nad osobą niepełnosprawną to długi proces wymagający wiele siły i cierpliwości.

Poproś specjalistę o pomoc

Stosunki między poszkodowanym a osobą, która ma pomagać mu w codziennych czynnościach, mogą być bardzo bliskie. Nie sprawia to jednak, że opiekun automatycznie nabywa wiedzę o tym, jak funkcjonuje organizm osoby niepełnosprawnej i jak zaspokajać jej potrzeby.

Nie warto zdawać się na przeczucie i eksperymentować. Zarówno poszkodowany, jak i opiekun powinni wiedzieć, na czym ma polegać leczenie i pielęgnacja. Pytajmy o wszystko, czego nie wiemy, zwłaszcza jeśli sytuacja jest dla nas nowa.

  • O takie kwestie jak higiena chorego, pielęgnacja jego skóry i środki do tego niezbędne najlepiej zapytać pielęgniarkę.
  • Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej na temat sprzętu rehabilitacyjnego – specjalnych łóżek, wózków inwalidzkich, lasek czy ortez – a także sklepów lub wypożyczalni, w których można je zdobyć, zapytajmy w ośrodku pomocy społecznej w konkretnej miejscowości. W uzyskaniu takiej informacji pomogą także specjaliści z programu Pierwsze kroki.
  • Na pytania o ćwiczenia mające utrzymać w dobrym stanie mięśnie i stawy chorego, a także jak przystosować mieszkanie do jego potrzeb odpowie fizjoterapeuta z PCRF.
  • Jeśli nie wiesz, jak powinna wyglądać dieta osoby niepełnosprawnej – wielkość i czas posiłków, ich wartość energetyczna i konsystencję, a także odpowiednią suplementację – najlepiej wytłumaczą to lekarz i dietetyk.

Pamiętaj, że w wielu kwestiach mogą wesprzeć Cię eksperci programu Pierwsze kroki. Od lat pomagamy osobom, które w wyniku wypadków straciły sprawność i wiemy, jak im pomóc wrócić do samodzielnego życia. Współpracujemy też z producentami i dystrybutorami sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego i Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej. Chętnie podzielimy się z Tobą naszą wiedzą w tym zakresie.

Dostosuj dom do potrzeb osoby niepełnosprawnej

Potrzeby osoby, która uległa wypadkowi, zmieniają się niekiedy diametralnie, nie znaczy to jednak, że ma ona rezygnować ze swobodnego korzystania ze sprzętów we własnym domu. Należy mu jednak zapewnić maksimum komfortu w użytkowaniu mieszkania.

Od czego zacząć? Od przearanżowania pokoju chorego lub wydzielenia dla niego odpowiedniego pomieszczenia czy choćby jego fragmentu. Powinno być tam możliwie wiele przestrzeni, by nie krępować ruchów osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim lub o kulach. Jeśli chodzi o konieczne meble – łóżko powinno być stabilne i niskie, dobrze sprawdzi się również łóżko szpitalne z podnoszonym zagłówkiem. Przydatny może też być regulowany pulpit pod komputer lub książkę (w razie potrzeby może też zastąpić tacę na nóżkach).

Warto pamiętać, że mieszkanie osoby niepełnosprawnej powinno być jak najprzestronniejsze, bez zbędnych mebli i przeszkód takich jak progi lub zawijające się dywany. Sporym przedsięwzięciem jest również przebudowa łazienki. Niekiedy wystarczy zamontować w niej barierki i poręcze, w niektórych przypadkach jednak konieczne będzie przebudowanie pomieszczenia dość gruntownie – na przykład zamiana wanny na prysznic.

Szczególnie ważne skonsultowanie wprowadzanych zmian poszkodowanym. To on wie najlepiej, co ułatwi mu poruszanie się po mieszkaniu i co najbardziej mu w tym przeszkadza. Jeśli natomiast nie wiesz, od czego zacząć, wiemy, jak Ci pomóc. Nasi eksperci wiedzą, że każda sprawa jest indywidualna, dlatego wszystkie zmiany zaczynają od rozmowy z poszkodowanym.

Jeśli chodzi o przemieszczanie się i przystosowywanie mieszkania, wiele mogą wyjaśnić i ułatwić filmy instruktażowe, które umieściliśmy na naszym profilu Pierwsze Kroki. Wiele kwestii może też wyjaśnić koordynator projektu – Rafał Mikołajczyk.

Do kogo zwrócić się o pomoc?

Nie zawsze członkowie rodziny są w stanie zapewnić osobie niepełnosprawnej opiekę na odpowiednim poziomie. Gdzie można szukać pomocy?

Pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej

Zaletą tego typu rozwiązania jest z pewnością to, że jest bezpłatne. Przysługuje ono głównie osobom, które chorują przewlekle albo niedawno zostały wypisane ze szpitala, a wciąż wymagają drobnych, specjalistycznych zabiegów, takich jak zastrzyki, pomiar ciśnienia czy zmiana opatrunków.

Pielęgniarska domowa opieka długoterminowa 

Ta forma opieki przeznaczona jest dla osób przewlekle chorych, potrzebujących intensywnej, stałej opieki pielęgniarskiej. Tego typu pomoc jest niezwykle cenna zarówno dla osoby niepełnosprawnej, jak i jej opiekuna, ma bowiem za zadanie przede wszystkim edukację zdrowotną, przygotowanie chorego do samodzielnego wykonywania czynności pielęgnacyjnych, a także pomoc w doborze i uzyskaniu sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego. Domowa opieka długoterminowa jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Odpłatna pomoc opiekuńcza

Jeśli bliscy osoby niepełnosprawnej mimo starań nie mogą zapewnić jej odpowiedniej opieki, mogą zdecydować się na odpłatną pomoc opiekuńczą. Może ona obejmować dość szeroki zakres opieki: od pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności, aż po asystę przy wizytach u lekarza i pracach domowych. Wsparcie tego typu przyznawane jest przez miejscowe ośrodki pomocy społecznej. Co ważne, choć usługa tego typu jest płatna, to sumy wypłacane osobie świadczącej pomoc są ustalane na podstawie dochodów osoby niepełnosprawnej i jej rodziny.

Prywatna opieka domowa 

Ten rodzaj pomocy może przybrać dwie formy. Prywatnym opiekunem może zostać osoba prywatna – warto jednak zweryfikować jej umiejętności i wiedzę na temat pomocy osobom niepełnosprawnym. Równie popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z usług firm oferujących profesjonalną opiekę nad chorymi. Zakres ich działań i kwalifikacje opiekunów zależą od oferty konkretnego przedsiębiorstwa.

© Copyright 2017 – VOTUM S.A