fb
amputacja nogi i proteza
Jak wrócić do życia po amputacji nogi?

Powrót do codziennego życia po wypadku wymaga wiele siły.

Powrót do codziennego życia po wypadku wymaga wiele siły. Dla osób, które straciły sprawność w wyniku wypadku, jej źródłem mogą być różne czynniki. Dla Łukasza, jednego z beneficjentów programu Pierwsze kroki, z pewnością motywacją była jego rodzina.

Łukasz pochodzi z niewielkiego miasteczka na Kujawach i to tam spędził całe życie – uczył się, założył rodzinę i pracował. Był zatrudniony w firmie budowlanej, zdobywał doświadczenie jako spawacz.

Praca w branży budowlanej niesie jednak ze sobą ryzyko. Podopieczny naszego programu pracował na rusztowaniu, kiedy pracownik innej firmy wjechał w konstrukcję wózkiem widłowym. Konsekwencją obrażeń, które odniósł podczas upadku z wysokości, była amputacja nogi poniżej kolana.

Po wypadku.

Przez dwa miesiące poszkodowany przebywał w szpitalu. W oswojeniu się z nową sytuacją pomagali mu lekarze i fizjoterapeuci, ale także psycholog. Choć rozmowy z nim ułatwiły Łukaszowi przystosowanie się do życia po amputacji, sam poszkodowany mówi, że najważniejsza jest praca nad sobą.

– Każdy musi poukładać sobie w głowie sam. To w sobie trzeba znaleźć siłę. – podkreśla podopieczny programu Pierwsze kroki.

Podczas leczenia, rehabilitacji i przygotowania do dopasowania protezy wspierała go też żona. To ona była z nim w szpitalu, kontaktowała się z doradcą odszkodowawczym i z przedstawicielami Pierwszych kroków. Obecność i wsparcie bliskich pomogły Łukaszowi znaleźć siły do radzenia sobie z nowymi okolicznościami. Mimo ograniczonej sprawności Łukasz chętnie opiekuje się synkiem.

– Franuś jest jeszcze malutki, ma dwa latka. Trzeba mu pomagać w wielu czynnościach, a ja nie zawsze daję sobie radę. O ile przypilnowanie go w domu czy wykąpanie nie stanowi problemu, to wyjście na plac zabaw jest już wyzwaniem, przynajmniej dopóki poruszam się za pomocą dwóch kul. Jestem teraz trochę jak on, razem uczymy się chodzić. – mówi podopieczny Pierwszych kroków.

Właśnie ze względu na rodzinę chciałby jak najszybciej nauczyć się poruszać samodzielnie. To niełatwy i bolesny proces, ale Łukasz wyznaczył sobie cel. Chce wrócić do pracy, ale też spędzać czas z bliskimi tak, jak to robił przed wypadkiem. Potrzebuje do tego dwóch protez – jednej wzmacnianej i wodoodpornej, która pozwoliłaby mu wykonywać zawód spawacza. Druga powinna być dopasowana tak, by mógł poruszać się w każdym terenie – na przykład w górach, gdzie chciałby zabrać rodzinę na wakacje. Dzięki programowi Pierwsze kroki może liczyć na sprzęt dobrej jakości, dopasowany do jego potrzeb.

Na razie podopieczny programu porusza się za pomocą protezy próbnej i kul, ale dąży do tego, by jak najszybciej móc poruszać się samodzielnie. stabilnie. Powód jest ważny – w czerwcu urodzi się jego córeczka.

Prezent za ból i cierpienie dla całej rodziny.

– Marysia to prezent za ból i cierpienie dla całej rodziny. Taka nagroda. –  z radością stwierdza Łukasz.

– Mam nadzieję, że w opiekę nad nią będę mógł się zaangażować w pełni.

Podopieczny programu liczy na to, że szybko wróci do pracy w poprzednim miejscu zatrudnienia:

– Fachowców brakuje, a ja mam duże doświadczenie. Nie chcę, żeby zmarnowało się wszystko to, co wypracowałem przez lata. Mam 30 lat i mnóstwo pracy przede mną. Siedzenie w domu nie wchodzi w grę.

Łukasz optymistycznie patrzy w przyszłość. Dobrze dobrana proteza pozwoli mu żyć aktywnie i według  wartości, które najbardziej sobie ceni – rodziny i pracy. Za sprawą świadczeń, które uzyskała spółka VOTUM, poszkodowany jest w stanie zakupić protezę dopasowaną do jego trybu życia. Eksperci programu Pierwsze kroki wpierają Poszkodowanego w zakresie doboru sprzętu ortopedycznego, który umożliwi mu realizację planów i zamierzeń.

Postawa Łukasza i jego dążenie do tego, by względu na rodzinę być samodzielnym, może być inspiracją i motywacją dla osób, które znalazły się w podobnej sytuacji.

Ta historia dobrze się kończy, z widokiem na przyszłość. Przedstawia przede wszystkim ciężką pracę poszkodowanego Łukasza oraz efekt zastosowanych elementów pomocy oferty programu doradztwa dla osób niepełnosprawnych – Pierwsze kroki. Miałeś wypadek nie ze swojej winy?  Jeżeli nie wiesz, co należy zrobić, aby uzyskać dostęp do szybkiej rehabilitacji, sprzętu ortopedycznego i jak uzyskać odszkodowanie, zwróć się do naszych specjalistów. Zgłoś się do nas, a pomożemy Ci w powrocie do życia po ciężkim wypadku.

 

© Copyright 2017 – VOTUM S.A